środa, 21 grudnia 2016

455. Cytatów kilka

Poniżej wklejam wyjątki z książki prof. Kępińskiego pt. "Z psychopatologii życia seksualnego" mówiące o relacjach między ludźmi (relacje heteroseksualne oraz homoseksualne). To oczywiste, że dla uzyskania pełni obrazu i zrozumienia tematu należałoby przeczytać całość, a nie tylko wybrane fragmenty. Z podanymi w pigułce informacjami można się zgodzić lub też nie, należy także pamiętać, że prof. Kępiński pracował jako psychiatra i pisał książki w czasach, gdy homoseksualizm postrzegany był jako choroba i zboczenie seksualne. Osobiście jednak uważam, że aspekty i uwarunkowania psychologiczne człowieka aż tak bardzo się nie zmieniły od tamtych czasów i przekaz ideologiczny postrzegania pragnień oraz ocena życia są nadal aktualne.
Podane cytaty pochodzą z elektronicznej wersji książki.  

"Sytuacje o największym nasyceniu seksualnym zwykle wiążą się z utrwalonymi obrazami pierwszych przeżyć erotycznych, przy tym przeżycia te nie zawsze mają charakter realny w sensie spełnionego aktu seksualnego; często wystarczy tylko podniecenie seksualne wywołane zewnętrzną podnietą, aktem wyobraźni, a nawet marzeniem sennym. Wiązania czasowe (odruchowo-warunkowe) stają się szczególnie silne i trwałe w tych przypadkach, w których łańcuch odruchowy jest krótki, tj. bodziec warunkowy znajduje się blisko bodźca bezwarunkowego."

"[...] istnieje dla każdego człowieka określona konstelacja bodźców, która najłatwiej wyzwala u niego szczytowe podniecenie płciowe. Nie zawsze aktualny styl życia seksualnego odpowiada seksualnemu imprinting*. Stąd bierze się prawdopodobnie poczucie niedosytu: "to nie to", pobudzające do szukania nowych sytuacji i nowych partnerów seksualnych. W stylu seksualnym każdego człowieka można jednak łatwo odkryć powtarzające się stale wzory, wskutek czego, szukając nowego, wchodzi się z powrotem na stare szlaki. Nowy partner seksualny niejednokrotnie przypomina dawnego, zwłaszcza z okresu młodości, tych samych słów i "chwytów" używa się w zalotach i zachowanie się w czasie samego stosunku ma swój ustalony stereotyp.
Tak więc w życiu seksualnym - może w większym nawet stopniu niż w innych dziedzinach życia - szuka się wciąż przyszłości, będąc przywiązanym do przeszłości."

"Innym przykładem inercji seksualnych struktur czynnościowych może być wierność modelowi; zmienianie partnerów właściwie nie narusza wierności określonemu typowi. Wierność może dotyczyć nie tylko danego typu partnera, ale też określonych form zachowania się seksualnego. Przy zmieniających się partnerach kompleks podniecająco działających bodźców oraz sposób gry miłosnej i aktu seksualnego pozostają te same. W ten sposób "niewierni" partnerzy są czasem wierniejsi (w sensie większej stabilności swych seksualnych stereotypów) od "wiernych"."

*imprinting - wzmożona wrażliwość na bodźce otoczenia i większa zdolność ich utrwalania, wskutek czego zespół bodźców, który trafi na ów okres uczulenia, staje się jakby na zawsze związany z życiem, stanowiąc istotną część świata jego przeżyć.